Uutiset

9.11.2015Eevan haastattelu Suomenmaassa 3.11.2015Lue lisää »15.4.2011Terveisiä loppusuoraltaLue lisää »13.4.2011Terveisiä valtiopäivien päättäjäisistäLue lisää »

Curriculum Vitae

Henkilötiedot

Nimi                Eeva Maija Kaarina Kuuskoski
                      o.s. Kuuskoski, ent. Kuuskoski-Vikatmaa
Syntynyt         4.10.1946, Aura
Puoliso            toimittaja Pentti Manninen
Tytär               Josefiina, s. 1991
Asuinpaikka     Helsinki

Opinnot

Ylioppilas  Elisenvaaran yhteiskoulu 1966

Lääketieteen lisensiaatti Turun yliopisto 20.6. 1972
Lastentautien erikoislääkäri 31.12. 1982

Turun yliopiston yhteiskuntatieteellisessä tiedekunnassa seuraavat opinnäytteet:
Sosiologian cum.laude approbatur 1970
Sosiaalipolitiikan cum.laude approbatur 1970
Taloustieteen approbatur 1971
Käytännöllisen filosofian approbatur  1971
Sosiaalipolitiikan laudaturseminaari 1971

Youth for Understanding-stipendiaatti, USA 1964-1965
Sosiaalipediatriikan kurssi, Nordiska Hälsovårdshögskolan 1979
Talouspolitiikan johtamiskurssi n:o 10 1981
Valtakunnallinen maanpuolustuskurssi n:o 80  1981

Työ- ja virkatehtävät

SOSTE Suomen sosiaali- ja terveys ry

- johtaja 1.1. 2012-31.3. 2013, vanhuuseläkkeellä 1.4.2013 alkaen

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen yhteistyöyhdistys YTY ry
 - pääsihteeri 2007-2011 (toimivapaalla 19.1.2010-22.6. 2011)

Sosiaali- ja terveysministeriön valtiosihteeri

-  sosiaali- ja terveysministeri Juha Rehula 24.5. 2010-22.6. 2011

-  sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä 19.1. 2010-24.5. 2010


Mannerheimin Lastensuojeluliitto
- pääsihteeri  1998-2007
- ohjelmajohtaja 1995-1997

Kansanedustaja 1979-1995
Sosiaali- ja terveysministeri 1983-1987, 1991-1992

HYKS:n Lastenklinikan apulaislääkäri 1976-1980
Turun terveyskeskuslääkäri 1973-1976

Viransijaisuuksia:
Turun yliopiston hygienian ja sos.lääketieteen laitoksella 1970-1973
Ilomantsin vt-terveyskeskuslääkäri  1972
TYKS; vt-apulaislääkäri 1972

Kunnalliset luottamustehtävät

Turun kaupunki:
kaupunginvaltuusto 1973-1980
sosiaalilautakunta 1973-1976
lastensuojelulautakunta 1976-1979

Helsingin kaupunki:

kaupunginvaltuuston varajäsen 2009-2012

terveyslautakunta jäsen 2009-2012


Turun yliopistollisen keskussairaalapiirin liittovaltuuston jäsen 1975-1976

HYKS-lautakunta, varajäsen 2009-2013

Valtakunnalliset luottamustehtävät 

Tasavallan presidentin valitsijamies 1978
Kansanliike Muutos 94:n presidenttiehdokas 1994

Helsingin yliopiston eläinlääketieteellisen tiedekunnan kunniatohtori 2015
 
Keskustan eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja 1989-1991
Tasa-arvoasiain neuvottelukunnan puheenjohtaja 1981-1987
Alkon hallintoneuvoston jäsen 1981-1991, 1995-1998
Kelan valtuutettu 1979-1980
Kelan valtuutettujen puheenjohtaja 1992-1995
Kelan hallitus 2002-2007
Kuluttajaneuvosto 1977-1979
Suomen Kansallisteatterin hallintoneuvosto 1994-1997
Tietoyhteiskunta-asiain neuvottelukunta 1996-2003
Valtioneuvoston tietoyhteiskuntaneuvosto 2003-2007
Opetusministeriö, Valtion elokuvatarkastamon neuvotteluk. 2005-2007
Opetusministeriö, Uskonnonvapauslain asiantuntijalautakunta 2003-2007
Sosiaali- ja terveysministeriön lapsiasiain toimikunta 2003-2005
Lapsiasiavaltuutetun neuvottelukunta 2006-2010
Raha-automaattiyhdistyksen hallitus 2007-2010
STM, varhaiskasvatuksen neuvottelukunta 2008-2010
STM, yksityisten sos. ja terv.palvelujen neuvottelukunta 2008-2010

Muut luottamustehtävät

HOK-Elanto, edustajiston jäsen 2005-2008
HOK-Elanto, hallintoneuvoston jäsen 2007-2012
Vahinko-Tapiolan hallintoneuvosto 1987-1991
Osuuspankkien Keskusliiton hallintoneuvoston varapj.  1991-1994
Suomi-yhtiön edustajisto 1988-1991, 1995
Euroopan Unionin komission Information Society Forum 1995-2001
OAJ:n eettisen neuvottelukunnan jäsen  2000-2007
Suomen Akatemian ja Suomalainen lääkäriseura Duodecimin
konsensuskokous: Koululaisten terveys, puheenjohtaja 2001

Kansalaisjärjestötoiminta

Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön hallitus 1975-1981
Y-säätiön valtuuskunta 1985-1991
Suomen Oopperaliiton puheenjohtaja 1985-1989
Allergialiiton puheenjohtaja 1986-1990
Kotiteollisuuden keskusliiton valtuuskunnan puheenjohtaja 1987-1991
Suomen Punaisen Ristin varapuheenjohtaja 1988-1991
Mannerheimin Lastensuojeluliiton liittovaltuuston pj.  1994-1995
Rooman klubi, Suomen tmk:n työvaliokunnan pj.  1994-1996
Töölö-seuran puheenjohtaja 1995-1996
Lääkäriliiton kehitysyhteistyöryhmän,
myöh. neuvottelukunnan puheenjohtaja  1987-1998
Suomen Ladun valtuuskunta 1990-2006
Helsingin Diakonissalaitoksen säätiön hallituksen jäsen 1997-2005
European Anti Poverty Network Suomen verkoston hallitus 1995-1998
Sosiaali- ja terveysturvan keskusliiton hallituksen jäsen 1997-1999
Sosiaali- ja terveysturvan keskusliiton vapaaehtoistoiminnan
neuvottelukunnan puheenjohtaja 2004-2009
Terveyden edistämisen keskuksen hallituksen jäsen 1998-2003
Lastensuojelun Keskusliiton hallituksen jäsen 1998-2007
Suomen Kirkon Sisälähetysseuran hallituksen jäsen 1998-2000
Suomen Kirkon Seurakuntatoiminnan Keskusliitto
SKSK:n hallituksen jäsen 1998-2000
Kirkkopalvelut hallituksen jäsen 2001-2005

Suomen Unkarin kulttuuri- ja tiedeinstituutti Finnagoran säätiön hallituksen jäsen 2004-
Lasten Päivän Säätiön hallituksen jäsen 2005-2007
Ressun lukion koti- ja kouluyhdistyksen pj 2008-2009

Keskustan sosiaali- ja terveyspoliittisen seuran pj 2014-2015

Eläkeliiton puheenjohtaja 2015-

Kansainväliset luottamustehtävät

 EU:n Namibian parlamenttivaalien tarkkailuryhmän pj.  1999
 Tasavallan presidentin erityisedustaja YK:n lasten asemaa
 käsitelleen erityisistunnon valmistelussa, New York 2000-2002